Kroz proteklih šest mjeseci CS:GO postao je jedna velika online “kockarnica”. Mogli ste okušati svoju sreću na raznim internetskim stranicama, na kojima ste mogli igrati igre poput ruleta, coin flipa i sl. Valuta za te velike online kockarnice bili su naravno CS:GO skinovi koje biste, ovisno o stranici, uložili s mogućnošću osvajanja drugih skinova točno određene vrijednosti ili zamijenili za valutu stranice s kojom ste mogli kockati i po završetku zamijeniti za skinove.

Iz početka sve je izgledalo dobro, no vrijeme je pokazalo svoje

Kako su pristup takvim stranicama imali svi korisnici Steam platforme, pojavio se problem “under age” kockanja, gdje stranice ne bi tražile nikakvu provjeru dobi svojih korisnika. No to nije jedini problem, ubrzo se broj takvih stranica drastično povećao, nastajale su lažne stranice koje bi od korisnika uzimale skinove, a YouTube je postao najbolje mjesto za reklamiranje takvih stranica. No Valve kao da ništa od toga nije vidio sve dok nije uslijedila tužba ogorčenih korisnika i dvije afere oko stranica CSGOdiamonds i CSGOLotto.

Izjavu Valvea možete pogledati na linku.

mOE je pokazao svoju lošiju stranu

Poznati streamer i youtuber mOE nedavno se našao pod lavinom optužbi za prevaru nakon što se otkrilo da je dok je streamao i kockao dobivao informacije o ishodu kockanja od stranice na kojoj je igrao i od koje je bio sponzoriran (CSGOdiamonds). Iako je daljnjom istragom ustanovljeno da je igrao protiv “bota” i da zarađen novac sa stranice nije mogao zamijeniti za skinove, CSGOdiamonds plaćao mu je da glumi reakcije osvajanja velike količine novca. Ovim potezom reklamirao je stranicu, a i pokazao kakva je zapravo osoba.

TmarTn i ProSyndicate su vlasnici CSGOLotto-a

Nakon prve afere s mOEom i CSGOdiamondsom, uslijedila je druga i puno veća afera. Dva poznata youtubera TmarTn i ProSyndicate osvajala su velike količine novca na CSGOLottu sve dok nije otkriveno da su zapravo oni vlasnici te iste stranice. Žalosno je što prave isprike nije bilo (TmarTn je napravio video “ispriku”, no vrlo brzo je uklonio s YouTubea), već samo brojnih pokušaja izvlačenja odnosno iskrivljavanja istine što je Internet ubrzo i prepoznao.

Nedavno su se pojavile razne spekulacije da je PhantomL0rd vlasnik CSGOShufflea, a Faze vlasnik CSGOWilda. Postoje dokazi, no sve nije do kraja razjašnjeno.

Više nema mjesta ni za CSGOLounge, OPSkins upitan

Prije nekoliko dana na internetu se pojavila slika pisma koje je Valve poslao vlasnicima stranica. Među stranicama spominju se sve veće stranice, no nažalost i CSGOLounge. CSGOLounge za sve one koji ne znaju je stranica koja uvelike olakšava tradeanje, ali isto tako ima i mogućnost klađenja na mečeve između profesionalnih timova. Svi oni koji već duže vrijeme prate CS:GO scenu, znaju da je svaki meč zanimljivije gledati ako se nabaci neki mali bet, što uskoro više neće biti moguće.

Ovakav primjerak dobile su sve veće gambling stranice.


Ovakav primjerak dobile su sve veće gambling stranice.

Stranice poput OPSkinsa još uvijek su upitne. Ne nalaze se na ovom popisu, no Valve nije zadovoljan što se stvari iz igrica na steam platformi (CS:GO, Tf2, H1Z1…) mogu prodati za stvarnu valutu. Naravno da nije u redu imati noževe unutar igrice koji vrijede 500+$, a nije ih nigdje moguće prodati.

Kakve su moguće posljedice?

Posljedica će sigurno biti i neće biti male. S jedne strane gledanost velikih natjecanja će sigurno opasti isto kao i baza stalnih igrača. No s druge strane više nećemo imati već pomalo dosadne YouTube klipove o kockanju skinova. Vratiti ćemo se pola godine unazad i napraviti mali reset, nakon kojeg će CS:GO sigurno dobiti bolji playerbase okrenut više kompetativnom igranju.